Azt szoktuk mondani, nem kell hozzá különösebb alkalom, hogy megálljunk egy pillanatra visszatekinteni és értékelni az elmúlt időszakot. Ha máskor nem is, év végén rendszerint érezzük ennek szükségét, hogy lezárjuk az évet és tiszta lappal vágjunk neki az újnak.
Használhatunk ehhez sokféle sorvezetőt. A kedvencem egy egyoldalas sillabusz, ami látszólag olyan egyszerű, mint egy faék, mégis okozhat némi fejtörést, mert őszinteséget igényel. Önmagunkért fontos, hogy a legjobb tudásunk szerint válaszoljuk meg a következő kérdéseket:
Ami rajtunk múlt
Mi az, amit jól csináltunk? Ritkán térünk ki arra a részre, ami jól ment egy feladatból. Nem szokásunk dicsérni magunkat. Pedig ebből is lehet tanulni és legközelebb is jól csinálni, ami megy. Önbizalmat ad és megerősít, ha rendszeresen összeszedjük, hogy mi az, amit jól csináltunk.
Mit csináltunk rosszul? Ehhez bátorság kell, hogy egyszerűen kimondjuk, azt mit csináltunk rosszul. Itt nincs helye a kifogásoknak és a kifelé mutogatásnak. Első ránézésre nehéznek tűnik, meglepő módon mégis sokszor könnyebben megy, mint a mit csináltunk jól rész:)
Ami nem rajtunk múlt
Mi segített? Mik azok a külső tényezők, amik támogattak a munkában? Azért érdemes összeszedni, hogy legközelebb is igénybe tudjuk venni ezeket a külső „erőforrásokat”, vagy akár még többet be tudjunk vonni belőle, hogy tudjuk, hogy mit érdemes keresni.
Mi hátráltatott? Mik azok a külső hatások, amik ellenünk dolgoztak? Ezek összegyűjtésének az a célja, hogy legközelebb elhárítsuk őket, vagy legalább készüljünk fel rájuk.
Amin változtatunk
Az egész gyakorlatnak kevés eredménye van, ha ezt a lépést kihagyjuk és nem határozzuk meg, hogy mi az a néhány dolog, amit legközelebb másként csinálunk. A kaizen és folyamatos fejlődés jegyében nem kell mindenre azonnal megoldást adni, elég néhány végrehajtható változtatást meghatározni.
+ két ötlet:
- Határozzuk meg azt is, hogy mikor vesszük elő legközelebb a fenti kérdéseket!
- Találjuk ki, hogy hogyan fogjuk megünnepelni, ha sikerült elérnünk a következő köztes célt!
Az eszköz tényleg általános, bármilyen helyzetben elővehetjük, akár egy projekt mérföldkő elérésekor, akár egy egyéni vagy közös feladat elvégzése után vagy egy időszak lezárásához.
A letölthető sablon itt: Lessons learned_insightOUT
Székely Ágnes
kép: unsplash.com