![bicikli](http://insightout.hu/wp-content/uploads/2017/01/bicikli-1140x500.jpg)
A Gallup felmérése szerint jelenleg az emberek mindössze 13% ad pozitív választ arra a kérdésre, hogy szereti-e azt, amit csinál. Pedig életünk egyharmadát munkával töltjük. Nagyban meghatározza jólétünket, hogy hogyan. Miért ne akarhatnánk örömmel megélni azt a tevékenységet is, amit munkának hívunk?
Öröm…
Nemrég egy üzleti találkozón a bemutatkozómban elmondtam, hogy a munka öröme az, ami lelkesít. Hiszem, hogy ahol az öröm, ott a teljesítmény. Hogy a kereteken és struktúrán túl az visz sikerre egy szervezetet vagy egy egyéni vállalkozást, ha örömmel tesszük a dolgunkat, ha teljes valónkkal jelen tudunk lenni abban, amit csinálunk. Azt keresem, hogy milyen tényezőktől függ, hogy megtaláljuk-e azt a pluszt, ami miatt szívesen csináljuk, amit éppen csinálunk, és hogy hogyan lehet olyan kultúrát teremteni egy szervezetben, ami ezt támogatja. Hogy ne kelljen otthon hagyni a szívünket, amikor munkába indulunk.
Mindenki bólogatott, elhangzott néhány „de jó is lenne”, majd valaki gyorsan hozzátette, hogy milyen jó, hogy örömöt mondok és nem boldogságot. Annyi helyen puffogtatják mostanában a „légy boldog”, „tedd szívvel” szlogeneket, csak valahogy nagyon messze vagyunk tőle. „Nem ez a nagy, magyar valóság. Ettől a magyar munkahelyek fényévekre vannak.” „De ha örömöt mondok, az nem olyan cukormázas, valahogy kicsit reálisabb dolognak tűnik, erről akár beszélhetünk is”.
Happiness officer vs. egy mosoly minden reggel
Amikor a munka öröméről beszélek nem arra gondolok, hogy egész nap “rózsaszín ködben”, tíz centivel a föld fölött kellene járnunk. Nem amellett kampányolok, hogy „happiness officer”-t és vállalati indulót minden szervezetnek! Nagyon is tisztában vagyok a vállalatirányítás, a teljesítmény- és folyamatmenedzsment és egyéb kontrollok fontosságával, de a saját tapasztalatomon túl egyre több felmérés is bizonyítja, hogy ahol öröm a munka, ott megnő a teljesítmény. Ahol a kollégákat nem erőforrásnak tekintik, hanem embereknek a szervezetben és a szervezet működése mellett az emberek „működése” is fontos, ott nő a hatékonyság:
Shawn Achor kutatásai alapján (2010 – The happyness advantege) a munka örömének eredményeként:
- 12%-al nő az egyéni produktivitás
- 37%-al nő a céges bevétel
- 31%-al nő az összhatékonyság
- 13%-al nő az általános pontosság
Más vizsgálatok is ezeket az eredményeket erősítik. A munka öröme által:
- 300%-kal nő az innováció (HBR)
- 44% -kal nő a dolgozói “maradási szándék” (Gallup)
- 37%-kal nőnek az értékesítési eredmények (Seligman)
- 31%-kal nő a termelékenység (Greenberg, Arawaka)
- 125%-kal csökken a kiégés (HBR)
- 66%-kal csökken a hiányzások mértéke (Forbes)
- 51%-kal csökken a fluktuáció (Gallup)
Ennek ellenére annyira belénk van kódolva, hogy „a munka szükséges rossz”, hogy az örömtelit még csak-csak mellé merjük tenni jelzőként, de a boldogságot már túlzásnak tartjuk.
Pedig minden változás egy gondolattal kezdődik. Azzal, hogy a jövőkép megjelenik a tudatunkban, a szóhasználatunkban. Ezért keltsünk új hullámot a munkáról való gondolkodásban! Ezért mondom el a meggyőződésemet mindenütt. Lehet öröm a munka. Sokszor elég egy jó szó, egy mosoly, hogy közelebb kerüljünk hozzá.
De legelőször is el kell határoznunk, hogy teszünk érte, mert rajtunk múlik.
Tudatosság gyakorlat
- Milyen választ adsz, amikor megkérdezik, mivel foglalkozol?
- Mennyire tudsz lelkesen mesélni a munkádról, vagy a munkahelyedről?
- Mitől örömteli? Vagy mitől nem az?
- Tudod-e, hogy a kollégáid mit mesélnek, amikor tőlük ugyanezt kérdezik?
- És mit mondanak rólatok az ügyfelek?
- Min kellene legelőször változtatnod, hogy örömtelibb legyen a munkád?
Ha szeretnél a munka öröméről többet megtudni, keress minket: Kapcsolat
Székely Ágnes
forrás:
http://www.gallup.com/businessjournal/127034/Career-Wellbeing-Identity.aspx
https://news.gallup.com/poll/165269/worldwide-employees-engaged-work.aspx
kép: stocksnap.io